Terapia czaszkowo-krzyżowa. Terapia uroginekologiczna. Terapia blizn.

Jak prawidłowo korzystać z toalety?

06 maja 2020

Idealną pozycją do oddawania moczu czy stolca jest pozycja kuczna. Zatem, jak to robić poprawnie, aby zapobiegać m.in. problemom z zaparciami, hemoroidami czy zastojem mas kałowych?

 

- usiądź swobodnie na sedesie, pod stopy podłóż podnóżek toaletowy – kąt między tułowiem a udami powinien wynosić ok. 35 stopni, stopy oprzyj o podnóżek, rozstaw lekko kolana na boki,

- podczas oddawania moczu – wyprostuj plecy, natomiast w czasie defekacji lekko je zaokrąglij i oprzyj przedramiona na udach.

 

Uwaga, na toalecie nie powinno się przeć! W prawidłowej kucznej pozycji, dno miednicy samo się rozluźni, a defekacja czy mikcja stanie się aktem biernym. A więc, w toalecie musisz się rozluźnić, poczekać, nie śpieszyć się. Robota zrobi się sama. Jeśli masz z tym problem, skorzystaj z paru rad:

1. Weź głęboki wdech przez nos, a wraz z wydechem przez usta rozluźnij ciało, zwłaszcza dno miednicy - jakbyś chciał/a otworzyć odbyt/pochwę/cewkę moczową.

2. Ziewnij albo otwórz szeroko usta - opuszczenie szczęki, spowoduje rozluźnienie mięśni dna miednicy.

 

Po zmianie nawyków toaletowych, przyznasz rację, że to działa i ma sens.

Wizyta w toalecie będzie łatwiejsza i sprawniejsza.

 

Jeśli mimo prób nie odczuwasz różnicy, skonsultuj się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Może nadal robisz coś źle albo Twoje dno miednicy ma nieco większy problem i sama zmiana pozycji może nie wystarczyć.