Terapia czaszkowo-krzyżowa. Terapia uroginekologiczna. Terapia blizn.

Zalecenia po operacjach drogą brzuszną i pochwową

06 maja 2020

1. Z łóżka zawsze wstawaj i kładź się przez bok.

2. Utrzymuj prawidłową postawę ciała – wyprostuj się.

3. W trakcie kaszlu czy kichania skręć głowę oraz tułów w bok.

4. Podczas korzystania z toalety, podkładaj podnóżek pod stopy.

5. Dźwiganie i odkładanie czegoś, schylanie się, wstawanie czy siadanie – wykonuj na wydechu, dodatkowo każde dźwiganie czy schylanie wykonuj na zgiętych nogach!

6. Po operacji drogą pochwową unikaj bezpośredniego siedzenia na pośladkach przez 2 tygodnie – wybieraj pozycję półleżącą/półsiedzącą na boku. Wietrz krocze jak najczęściej.

7. Po operacji drogą pochwową wskazane jest codzienne kładzenie się na 20-30 min. na plecach ze stopami ułożonymi na łóżku oraz poduszką pod miednicą.

8. Zaleca się leżenie na brzuchu – uwaga, pozycja ma być komfortowa, nie może sprawiać bólu (podłóż poduszkę pod brzuch): do 20-30 minut. / 2 razy dziennie.
a) operacja drogą pochwową – od 2 doby,

b) operacja drogą brzuszną – od 4-6 doby.

9. Nie zakładaj bielizny wyszczuplającej oraz ubrań uciskających brzuch.

10. Po usunięciu cewnika, regularnie uzupełniaj płyny i opróżniaj pęcherz.

11. Kąpiel w wannie, korzystanie z basenu, zakładanie tamponów, aktywność seksualna – dozwolone są najwcześniej po upływie 21 dni. Wybieraj szybki prysznic, zamiast długich kąpieli.

12. Przez pierwsze 6 tyg. – nie należy podnosić nic ciężkiego (dozwolony ciężar ok. 5kg). Po ok. 6-10 tyg. – stopniowo zwiększaj ciężar do 10kg.

13. Zbilansuj dietę tak, aby uniknąć wzdęć i zaparć – odpowiednio nawadniaj organizm, spożywaj produkty bogate w błonnik. Skonsultuj się z dietetykiem.

14. Po 6 tygodniach od zabiegu, warto podjąć regularną terapię dna miednicy u fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby mięśnie dna miednicy odzyskały funkcję podpory i utrwaliły efekt operacji. Dodatkowo, fizjoterapeuta nauczy Cię mobilizacji blizny pooperacyjnej.