Badanie i terapia dna miednicy u fizjoterapeuty uroginekologicznego

26 maja 2021

 W trakcie badania określa się napięcie spoczynkowe dna miednicy oraz weryfikowana jest wydolność mięśni dna miednicy pod kątem: jakości skurczu i rozkurczu, siły, wytrzymałości, szybkości. Ocenia się również stabilność pochwy w trakcie kaszlu i parcia, defekty pochwy, punkty bólowe, jak i ewentualną bliznę po nacięciu krocza. Palpację wewnętrzną, poprzedza sprawdzenie czucia na zewnętrznych tkankach w obrębie krocza i jego reakcji na próbę kaszlu, parcia i skurczu mięśni dna miednicy. Wynik badania pozwoli stworzyć odpowiedni program terapeutyczno – treningowy.

 

 Przeprowadza się je w sposób bezpośredni, czyli przez pochwę i/lub odbyt. Zazwyczaj w pozycji leżącej na plecach z nogami zgiętymi i stopami opartymi o kozetkę (badanie przez pochwę) / w leżeniu na brzuchu (badanie przez odbyt), można również wykonać je w leżeniu na boku, półsiedząco lub stojąco.

Jeśli występują przeciwwskazania do badania w opisany powyżej sposób, dokonuje się go pośrednio przez bieliznę – przyłożenie dłoni/palców w okolicy krocza czy guzów kulszowych. Należy jednak mieć na uwadze, że nie będzie ono na tyle miarodajne, jak bezpośrednia forma.

Badanie wykonuje się zazwyczaj na pierwszej konsultacji, jednak nie jest to obligatoryjne. Służy ono również do przeprowadzania kontroli postępów procesu powrotu do zdrowia i sprawności, oraz jako rozszerzenie terapii dna miednicy o zastosowanie technik wewnętrznych.

 

 Pacjent jest zawsze czynnym uczestnikiem tego procesu. Poproszony zostaje o wykonanie kaszlu, parcia oraz skurczu mięśni dna miednicy, jak i o informowaniu na bieżąco o wszelkich odczuciach, dyskomforcie czy bólu.

 

Wskazaniami do badania są między innymi:

 Profilaktyka schorzeń uroginekologicznych

 Przygotowanie do ciąży

 Niepłodność

 Obniżenie narządów rodnych

 Nietrzymanie moczu / stolca

 Blizny na kroczu

 Dysfunkcje seksualne, bolesne współżycie

 Bóle w obrębie miednicy, podbrzusza

 Bolesne miesiączki

 Operacje w obrębie miednicy

 Każdorazowo po ciąży i porodzie

 Rozejście mięśni prostych brzucha/spojenia łonowego

 

 Czy badanie boli?

Z reguły badanie jest bezbolesne. Może jednak, u niektórych osób generować ból czy dyskomfort, jeśli w trakcie oceny napięcia, pojawią się aktywne punkty bólowe lub kiedy sam cel wizyty dotyczy wszelkich dolegliwości bólowych w obrębie miednicy, sromu, odbytu. W niektórych przypadkach, badanie może zostać przerwane lub odroczone.

 

 Jeśli masz jakiekolwiek obawy przed badaniem, poinformuj o tym swojego terapeutę. Badanie jest ważnym elementem diagnostyki, ale nie jest najważniejszym. Priorytetem jest komfort i dobro pacjenta.

 

#badaniednamiednicy #fizjoterapiauroginekologiczna